Ουκρανικά Biathlete Vita Semerenko: Βιογραφία, την καριέρα και την προσωπική ζωή

Vita Semerenko, βιογραφικό και αγωνιστική καριέρα περιγράφεται σε αυτό το άρθρο είναι γνωστή ουκρανική Biathlete. Μεταξύ των επιτευγμάτων της - χρυσό και ασήμι Ολυμπιακούς Αγώνες στο Σότσι, καθώς και πολυάριθμα βραβεία από τον κόσμο και ηπειρωτικά πρωταθλήματα.

Τα στοιχεία κατόχου

Vita Semerenko (φωτογραφία που τραβήχτηκε από τους αθλητές στο άρθρο) γεννήθηκε τον Ιανουάριο του 1986 στο χωριό Krasnopole (περιοχή Sumy). Γεννήθηκε μόλις 15 λεπτά πριν από την δίδυμη αδελφή της - Βαλεντίνα, ο οποίος είναι και Ολυμπιονίκης στο δίαθλο. Εκτός Wali, από Vita υπάρχουν τα μεγαλύτερα (4 χρόνια) αδελφή Οξάνα.

Τα πρώτα βήματα αθλητισμό

Όπως και στην γενέτειρα του Vita Semerenko των αθλητικών συλλόγων ήταν το μόνο το ποδόσφαιρο και το σκι, που, μαζί με την αδελφή της, επέλεξε το δεύτερο. Λίγα χρόνια αργότερα, τα κορίτσια θεωρούνται πολύ ελπιδοφόρα δρομέας. Αλλά η συμβουλή του προπονητή Γκριγκόρι Ιβάνοβιτς Shamrai, οι αδελφές αποφάσισε να πάει στο δίαθλο.

Από την πρώτη προπόνηση γυρίσματα Vita Semerenko ήταν σχεδόν τέλεια. Και μετά από πολλά χρόνια σκληρής εκπαίδευσης που έδωσε τους πρώτους καρπούς. Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Νέων στο Kontiolahti δίαθλο 19-year-old έγινε το πρώτο δευτερόλεπτο σε κάθε αγώνα, και στη συνέχεια με την αδελφή της, που κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο στο ρελέ.

Δυστυχώς, λόγω του έντονου ανταγωνισμού Vita δεν θα μπορούσε να σπάσει στην εθνική ομάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τορίνο.

Η διαδρομή για αθλητικές δόξα

Στην Πανεπιστημιάδα-2007, που πραγματοποιήθηκε στο Τορίνο, η Βάλια και Vita Semerenko έκανε μια πραγματική βουτιά. Κέρδισαν 4 βραβεία, και στον αγώνα άσκηση που τερμάτισε πρώτος, κρατώντας τα χέρια.

Κατά την περίοδο 2006/2007 Vita έκανε επίσης το ντεμπούτο του στο Παγκόσμιο Κύπελλο. καλύτερο αποτέλεσμα της ήταν 12η θέση στο σπριντ στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Antholz.

Το επόμενο έτος, Vita Semerenko ανέβηκε πρώτα το βάθρο. Στα παγκόσμια πρωταθλήματα στο Όστερσουντ της Σουηδίας είναι στην εθνική ομάδα της Ουκρανίας πήρε την δεύτερη θέση.

Στην εποχή του 2008/2009 το πρώτο Biathlete για να κερδίσει ένα μετάλλιο στο ατομικό αγώνα. Στην αρχή ήταν δεύτερος στο σπριντ στο Hochfilzen, και στη συνέχεια παρουσίασε το τρίτο αποτέλεσμα σε κάθε αγώνα στο Βανκούβερ. Αλλά το καλύτερο από όλα τα Vita μίλησε στο Παγκόσμιο Κύπελλο στο Oberhof, όπου μαζί με την κοιλάδα έγινε η πρώτη στο ρελέ.

Στα 2010 οι αδελφές Ολυμπιακούς Αγώνες Semerenko πήγε για μετάλλια, αλλά δεν κατάφερε να τους κερδίσει. Το καλύτερο αποτέλεσμα της Vita ήταν στην έκτη θέση του ρελέ.

Η επόμενη εποχή, ουκρανική Biathlete συνέχισε την επιτυχημένη παράσταση στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Ήταν στο βάθρο τρεις φορές, και πολλές φορές έπεσε στην τελετή λουλούδι.

Περίοδος 2011/2012 ήταν ένα από τα καλύτερα για το Vita Semerenko. Κατατάσσεται τακτικά υψηλή σε φινίρισμα πρωτόκολλα. Στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στο Ruhpolding ουκρανική κέρδισε την τρίτη θέση στο σπριντ, και το επόμενο στάδιο της Χάντι-Μανσίσκ επαναλαμβάνεται πρώτη επιτυχία της, και η επιδίωξη ήταν η τρίτη. Το επόμενο έτος, Vita, μαζί με την ομάδα του πήρε τακτικά βραβεία στην σκυταλοδρομία. Καλό για την για να πάρει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Τσεχική Nove Mesto. Vita ήρθε εδώ για πρώτη φορά στην τρίτη θέση στο σπριντ, και στη συνέχεια το δεύτερο - το ρελέ.

Ολυμπιακοί επιτυχία και να σπάσει σε ένα αθλητικό καριέρα

Στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Σότσι της Ουκρανίας biathletes οδηγούσαν, ίσως και ως το μόνο πραγματικό υποψήφιοι για μετάλλια. Καλύτερη ελπίδα πίστευε στην ομάδα ρελέ, το οποίο περιελάμβανε έμπειρους και τον τίτλο του αθλητή - Βάλια και Vita Semerenko, Ολένα Ολένα Pidhrushna Τζιμ και η Τζούλια. Ωστόσο, το πρώτο μετάλλιο για την Ουκρανία δεν είχε κερδίσει σε αυτό το πειθαρχία.

Στον αγώνα σπριντ ευχάριστη έκπληξη ήταν η καλή απόδοση του Vita. Όταν έγινε μια άψογη τρίτο σκοποβολή, τη δεύτερη θέση της Σλοβακίας Αναστασία Kuzmina και της Ρωσίας Όλγα Viluhinoy. Επιπλέον, λόγω του αποκλεισμού του τελευταίου το 2017 ασημένιο μετάλλιο απονεμήθηκε στο Vita.

Λίγες μέρες πραγματοποιήθηκε αργότερα μια σκυταλοδρομία. Vita Semerenko έτρεχε κατά το πρώτο στάδιο είναι αρκετά επιτυχής, επιτρέποντας μόνο ένα λάθος σε δύο γραμμές πυροδότησης. Ως αποτέλεσμα, η ουκρανική ομάδα κέρδισε σε αυτήν την πειθαρχία στη γραμμή του τερματισμού πριν από τους Ρώσους και Νορβηγούς.

Μετά τον θρίαμβο στους Ολυμπιακούς Αγώνες Vita Semerenko δεν είναι πολύ εκφραστικά αποτελέσματα τελείωσε τη σεζόν, και στη συνέχεια σταμάτησε σε μια αθλητική καριέρα. Στην αρχή ήταν επούλωση πολλαπλά τραύματα, τα οποία δεν επιτρέπεται να ανταγωνιστούν σε πλήρη ισχύ. Άλλη μια χρονιά πήγε στην ανάκαμψη μετά τον τοκετό. Κατά την περίοδο 2017/2018 Vita Semerenko επέστρεψε στο άθλημα. Και το έκανε πολύ καλά: στη δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου στο Hochfilzen ήταν η τέταρτη στο σπριντ, και στη συνέχεια στο «χρυσό» Κουαρτέτο κέρδισε τη δεύτερη θέση στο ρελέ. Το επόμενο στάδιο στη γαλλική Annecy άρχισε ακόμη μεγαλύτερη επιτυχία: στον αγώνα σπριντ Vita τερμάτισε τρίτος, πίσω μόνο από Kuzmina και Laura dahlmeier.