Ρωσική δίαθλο Yana Romanova: Βιογραφία και καριέρα στον αθλητισμό

Yana Romanova - γνωστό ρωσικό Biathlete, πολλαπλές νικητής των Ολυμπιακών Αγώνων, Παγκόσμιο και Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα. Μετά το τέλος της αθλητικής καριέρας του ασχολήθηκε με την καθοδήγηση και πολιτικές δραστηριότητες.

Υπόβαθρο

Yana Romanova Σ γεννήθηκε Μάιο 1983 στην πόλη του Kurgan. Όταν είδε για πρώτη φορά τα διαγωνισμούς σκι, ήταν αποφασισμένος να γίνει επαγγελματίας αθλητής. Πάρα πολύ ήθελε να πάρει όμορφο πλαστικό σκι Yana. Η υλοποίηση αυτού του ονείρου δεν μπορούσε να εμποδίσει ακόμη και τη μητέρα της, ο οποίος φοβόταν ότι, λόγω των συχνών προπονήσεις Yana θα έχουν προβλήματα με την ακαδημαϊκή επίδοση.

Από τότε που την παιδική ηλικία Ρομανόφ έχει καθιερωθεί ως μια πολύ υπεύθυνη αθλητή. Είναι ποτέ χωρίς ένα καλό λόγο για να μην χάσει μια προπόνηση, ακολουθούν σαφώς όλες τις οδηγίες των προπονητών.

Τα πρώτα βήματα στην δίαθλο

Στο δίαθλο Yana Romanova ήρθε στην ηλικία των 15 ετών. Άρχισε την εξάσκηση με τον προπονητή Valery Samsonovich Kondakov. Δύο χρόνια αργότερα, στις περιφερειακές διοργανώσεις, ο νεαρός αθλητής παρατηρήσει προπονητής Anisimov Βλαντιμίρ Semenovich, ο οποίος πήρε Ρομανόφ προς Ομσκ του.

Εδώ John συνδύασε την εκπαιδευτική διαδικασία με τις σπουδές τους σε ένα τοπικό πανεπιστήμιο, όπου σπούδασε σε ένα αθλητικό εκπαιδευτή. Εντατικά μαθήματα δεν ήταν μάταια - η κοπέλα πολύ σύντομα ήρθαν οι πρώτες επιτυχίες στην πίστα διάθλου.

με τα επιτεύγματα κατώτερο επίπεδο

2002 έφερε Yana Romanova πρώτα επιτεύγματα και τη φήμη. Ξέσπασε αμέσως στην κορυφή τριάντα από τα καλύτερα juniors στον κόσμο. Ήδη από το επόμενο έτος, η ρωσική Biathlete έχει καταφέρει να κερδίσει το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ασημένιο μετάλλιο στο σπριντ και την άσκηση.

Στο ρελέ Yana Romanova για πρώτη φορά στην καριέρα του, ήταν ο νικητής του διεθνούς διαγωνισμού. Μετά από αυτές τις νίκες ο νεαρός Biathlete κλήθηκε στην κύρια ρωσική εθνική ομάδα.

Η επαγγελματική σταδιοδρομία

Μόλις Romanov το 2009 με σκοπό την άσκηση κέρδισε το χάλκινο μετάλλιο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα με καλοκαιρινή δίαθλο, και στη συνέχεια έλαβε το ίδιο βραβείο για την Πανεπιστημιάδα δάδα, άρχισε να εκτελεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το ντεμπούτο της Yana Romanova πραγματοποιήθηκε σε 6 στάδια στην ιταλική Anterselva. Στο σπριντ, η ρωσική έχει γίνει η δέκατη τρίτη, και στην επιδίωξη - το εικοστό έκτο. Αλλά το καλύτερο αποτέλεσμα ήταν έβδομη θέση στην ατομική κούρσα στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Östersund.

Κατά την περίοδο 2008/09 Iana Romanova παρέλειψε να ευχαριστήσει τους οπαδούς τους καλύτερα αποτελέσματα στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Αλλά και πάλι αποδείχθηκε ότι είναι: στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Ούφα δίαθλο πρώτη ήταν δεύτερος στο σπριντ, και στη συνέχεια, το τρίτο - στον αγώνα άσκηση.

Ολυμπιακή σεζόν ξεκίνησε πολύ καλά για Romanov. Στο δεύτερο στάδιο της αυστριακής Hochfilzen η ίδια και Sleptsova, και Zaitseva Boulygina κέρδισε τη σκυταλοδρομία. Στη συνέχεια, υπήρξε μια τέταρτη θέση στα «πόρνες» στη σλοβενική Pokljuka, και μετά από αυτόν η δεύτερη θέση στη σκυταλοδρομία στο Ruhpolding, Γερμανία.

Χάρη στην καλή απόδοση, Romanov έγινε μέρος της ολυμπιακής ομάδας. Αλλά στο Βανκούβερ, που κάποτε ήρθε στην πίστα: σε κάθε αγώνα, τερμάτισε μόλις έκτος στην πρώτη δεκάδα.

Παρά την καταστροφική επιδόσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Ian ήταν σε θέση να τελειώσει τη σεζόν για πρώτη φορά να κερδίσει το Παγκόσμιο Κύπελλο. Αυτό συνέβη στο Χάντι-Μανσίσκ στον αγώνα σπριντ.

Οι επόμενες τρεις σεζόν Yana Ρομάνοβα δεν θα μπορούσε να πάρει στο βάθρο στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Το καλύτερο αποτέλεσμα ήταν το ενδέκατο στον αγώνα άσκηση στο Lahti, Φινλανδία.

Το 2013, Ρομανόφ ξεκινήσει σοβαρή εκπαίδευση για τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Σότσι. Έχει συμμετάσχει σε όλες σχεδόν τις φάσεις, κερδίζοντας τακτικά πιστωτικές μονάδες, και Anterselva Sprint κατατάσσεται στην πέμπτη θέση. Στους Ολυμπιακούς Αγώνες Iana Romanova ήταν το πρώτο του δέκατου ένατου στο σπριντ, και στη συνέχεια - η εικοστή τρίτη στον αγώνα άσκηση. Μετά από αυτό υπήρξε μια αποτυχία των «πόρνες» - Biathlete τελειώσει μόνο στη δεκαετία του πενήντα. Παρ 'όλα αυτά, οι προπονητές εμπιστεύονται Romanova στην ομάδα ρελέ και χωρίς λάθος. Μαζί με Zaitseva Shumilova και Viluhinoy Yana κέρδισε το ασημένιο μετάλλιο.

Μετά τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Σότσι δίαθλο πραγματοποιήθηκε μία ακόμη σεζόν. Στο Παγκόσμιο Κύπελλο που κερδίζει τακτικά σημεία δοκιμής, και στην πειραματική μικτή ρελέ στην Τσεχική Novo Mesto κέρδισε μια συντριπτική νίκη. Επιπλέον, κέρδισε το χάλκινο στο Παγκόσμιο Κύπελλο μεταξύ του στρατού σε Boden.

Τον Μάιο του 2015 Yana Romanova αποφάσισε να τελειώσει την καριέρα του.

δραστηριότητα Vnesportivnaya

Μετά τη συνταξιοδότησή του από το δίαθλο διαδρομές Ian δεν είπε αντίο στον αθλητισμό. Πήρε τη θέση του αθλητή-εκπαιδευτή αθλητικών ομάδων κατάρτισης του Κέντρου.

Επιπλέον, ο Ian S. Ρομανόφ αποφάσισε να δοκιμάσει την τύχη του στην πολιτική. Το 2016 είχε εγγραφεί ως μέλος της προκαταρκτικής ψηφοφορία για τον ορισμό του υποψηφίου του κόμματος «Ενωμένη Ρωσία» στις εκλογές για την Κρατική Δούμα. Δυστυχώς, το ασημένιο μετάλλιο των Ολυμπιακών Αγώνων στο Σότσι, και εδώ είναι το δεύτερο με πάνω από 18% των ψήφων.