Dauren Kurugliev - πρωταθλήτρια Ευρώπης στην ελεύθερη πάλη

Η ομάδα των κρατών της Ρωσίας στην ελεύθερη πάλη Dauren Kurugliev λίγα χρόνια ήταν στην υποστήριξη των ρόλων σε μια κατηγορία βάρους έως 86 κιλά, αλλά το 2016 έκανε μια απότομη ποιοτικό άλμα στην ανάπτυξη της και έχει κερδίσει πολλά σημαντικά πρωταθλήματα στη σειρά, η τελευταία εκ των οποίων ήταν το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα το 2017. Lezghian αθλητής μόλις εισέλθει στον χρόνο των αθλητικών ακμή του, και ο ίδιος αναμένεται να κυριαρχήσει στην κατηγορία βάρους του τα επόμενα χρόνια.

Ξεκινήστε

Dauren Kurugliev γεννήθηκε στην Derbent στο Νταγκεστάν, το 1992. Σαν παιδί, το αγόρι ήταν κάποιος να είναι στο δικό του γένους του: Dauren θείος ήταν Magomed Kurugliev κερδίζει το χάλκινο στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 2005 το χρόνο. Ακόμα και το όνομα του αγοριού δόθηκε προς τιμήν του Atamkulova Dauren - έναν προπονητή που έχει κάνει Magomed μετάλλιο από το παγκόσμιο πρωτάθλημα.

Με τέτοια συγγενείς, ακόμα και στο Νταγκεστάν, ήταν αδύνατο να συμμετάσχουν σε οποιοδήποτε άλλο άθλημα εκτός από την πάλη. Dauren Kurugliev, του οποίου η βιογραφία ήταν προκαθορισμένο, ξεκίνησε στο τμήμα για τον αγώνα μαζί με τον αδελφό του Αρσέν σε ηλικία 8 ετών.

Στην παιδική ηλικία και την εφηβεία κόσμο μετάλλιο ανιψιός δεν ξεχωρίζουν μεταξύ τους συνομηλίκους τους, έτσι ώστε η αναζήτηση για μια νέα ώθηση για την πρόοδο δεκαπέντε ένας έφηβος μετακόμισε στη Σταυρούπολη, όπου συμμετείχε σε ένα τοπικό σχολείο της Ολυμπιακής αποθεματικό.

Νέων περίοδο και επαναπατρισμού

Dauren Kurugliev αντιπροσωπεύεται πιστά την πατρίδα του ΔΒΔ σε διάφορα τουρνουά της νεολαίας, λαμβάνοντας βραβεία και διακρίσεις. Ωστόσο, ο ίδιος δεν ήταν ένας από τους καλύτερους μαχητές της χώρας στην ηλικία του, που μένει στη σκιά των πιο τυχεροί συμμαθητές. Μόνο το 2011 στο πρωτάθλημα της νεολαίας ρωσική Dauren Kurugliev ήταν σε θέση να κερδίσει το χρυσό, αλλά δεν είχε πάρει την εθνική ομάδα, καθώς οι διαγωνισμοί πίσω στην καριέρα νιάτα του. Το 2012, Lezghian μαχητής επιτευχθεί αρχική ανακάλυψη σε ανώτερο επίπεδο. Dauren Kurugliev ξαφνικά πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο Grand Prix Ivan Yarygin, που πραγματοποιήθηκε στο Κρασνογιάρσκ.

Λίγο μετά την επιτυχία του τουρνουά στο Σιβηρίας Νταγκεστάν αποφάσισε να επιστρέψει στην πατρίδα του και κινήθηκε προς Makhachkala, όπου άρχισε να εκπαιδεύσουν στο αθλητικό σχολείο «Ντιναμό».

Εδώ τα πράγματα πήγαν ομαλά, και χρόνο με το χρόνο άρχισε να πάρει μια ηγετική ομάδα των αγωνιστών της χώρας. Δεν το λιγότερο ρόλο σε αυτό έπαιξε έναν αξιόπιστο σύμβουλο Mairbek Yusupov, ο οποίος πήρε υποτιμημένη παλαιστής κάτω από το φτερό του.

Ένα βήμα προς τα εμπρός, δύο βήματα πίσω

Λίγα χρόνια Dauren Kurugliev ήταν στο δεύτερο και τρίτο ρόλο στο εύρος βάρους του, τακτικά σταματώντας στα πρώτα στάδια των μεγάλων αγώνων. Ήταν η πέμπτη, που επιδεινώνεται με τις ρωσικές Πρωτάθλημα το 2014 σε ένα χρόνο, να αποσυρθεί από το τουρνουά στο στάδιο της 1/8 τελικούς. Μεμονωμένα, οι τοπικές επιτυχίες σημειώθηκαν στο Βόρειο Καύκασο πατρίδα όπου Dauren Kurugliev αισθάνθηκαν πιο σίγουροι.

Συγκεκριμένα, κατέκτησε το αργυρό μετάλλιο στο Κύπελλο του Ραμζάν Καντίροφ το 2013, ήταν ο νικητής χάλκινο του Intercontinental Cup, η οποία πραγματοποιήθηκε στο Khasavyurt το 2014.

Μια ορισμένη αλλαγή συνέβη το 2015, όταν Lezghian πρωταθλητής για δεύτερη φορά στη ζωή του, έγινε ένας από τους νικητές του εκπροσώπου της Memorial τουρνουά Ιβάν Yarygin.

ανίκητος

Μέχρι το 2016 Dauren Kurugliev αποκτήσει εμπιστοσύνη στις ικανότητές τους και ξαφνικά σταμάτησε παρατηρώντας τους αντιπάλους στο χαλί πάλης. καταπληκτικό σερί του ξεκίνησε 12 Μαρτίου του 2016 να συμμετάσχει σε ένα μικρό τουρνουά, το οποίο πραγματοποιήθηκε στο Buryatia, και διήρκεσε περισσότερο από ένα χρόνο τελευταία σαράντα αγώνες. Από το 2017, το Νταγκεστάν κέρδισε στο Memorial, Αλί Αλίεφ, κέρδισε το τουρνουά yaryginskogo και κέρδισε το δικαίωμα να μιλήσει στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα 2017. Ωστόσο, πριν από την ηπειρωτική πρωτάθλημα μπροστά για εκπροσώπου γεγονότα στην Τουρκία, η οποία θεωρείται η κύρια αγαπημένο της ασημένιο μετάλλιο των Ολυμπιακών Αγώνων στο Ρίο Σελίμ Yasar.

Λίγο πριν από αυτό Dauren υπάρχει και μια άλλη κηδεμόνα που έχει γίνει ξαφνικά ο πρώην ανταγωνιστή του στο χαλί Abdularashid Sadullayev, άνοιξε ένα σχολείο πήρε το όνομά του και τον αγώνα Kuruglievu προσφέρθηκε να εκπροσωπεί ομάδα του.

Έτσι, με την Τουρκία για το τελευταίο τουρνουά πριν από το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Dauren πήγε αποκλειστικά με χρυσό, και δεν έχασε το πνεύμα του πλήθους υπό σοβαρή πίεση, η οποία υποστήριξε σθεναρά τα παιδιά τους. Στο δρόμο για τον τελικό, που αφαιρούνται τρεις Τούρκους αθλητές και φαινόταν πολύ αυτοπεποίθηση πριν από μια σημαντική μάχη. Ο αντίπαλός του ήταν ο αγαπημένος Σελίμ Γιασάρ του κοινού, ωστόσο Dauren Kurugliev έπιασε το θάρρος, και επιφανείς Τούρκοι δεν μπορούσε να κάνει τίποτα με αυτό.

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα παλαιστής Lezghian πήγε για πλήρη εγρήγορση. Στα πρώτα στάδια του τουρνουά, ο συντριπτικά νικήσει τους αντιπάλους τους, που δεν αφήνει καμία ευκαιρία να Boris Σλοβάκοι και οι Ούγγροι Istvan Makoevu Verebu. Ωστόσο, στην ημι-τελικό περίμενε για μια σοβαρή δοκιμασία.

Ο εκπρόσωπος της Γεωργίας Dato Marsagashvili διάρκεια του αγώνα πήρε την πρωτοβουλία και κινήθηκε κατά τη διάρκεια του αγώνα υπό έλεγχο. Μόνο τρία δευτερόλεπτα πριν από το τέλος της μάχης Dauren Kurugliev καταφέρει να αποφύγει και να έχουν αποφασιστικό τέχνασμα που του εξασφάλισε τη νίκη με σκορ 4: 2. Στο τέλος του Νταγκεστάν πήγε στον Αλέξανδρο Gostieva, Οσετίας μαχητής που έγινε συνήγορος για το Αζερμπαϊτζάν, λόγω της απίστευτης ανταγωνισμό στη ρωσική εθνική ομάδα. Dauren σε αυτό το μοναδικό ντέρμπι του Βορείου Καυκάσου που κατέχει ένα πλεονέκτημα, αλλά σε μια από τις στιγμές του αγώνα χτύπησε τη μύτη του κεφαλιού του εχθρού. Λόγω της υπερβολικής αιμορραγίας σταμάτησε τον αγώνα, και Dauren ήταν στα πρόθυρα της ήττας, καθώς οι νέοι κανόνες, βοηθώντας ταυτόχρονα παλαιστής περιορίστηκε σε τρία λεπτά, αλλιώς με τη συνεχή αιμορραγία που αφαιρέθηκε από τη μάχη.

Ωστόσο, ο προπονητής Dzambolat Tedeyev σταθερά συνδεδεμένο με το βαμβάκι μύτη φορτίο του, και ήταν πίσω στο χαλί, σίγουρα φέρνει τη συνάντηση για να κερδίσει με σκορ 6: 0.

Σήμερα, Dauren μόλις 25 ετών, και αυτός είναι γεμάτος επιθυμία, προσπάθεια να βασιλεύει στην κατηγορία βάρους του από ένα έτος.