Riccardo Daniel: μια ιστορία επιτυχίας

Για τους γνώστες της Formula 1 Αυστραλός οδηγός αριθμό 1 και μέρος εθνικός ήρωας σίγουρα για μεγάλο χρονικό διάστημα θα είναι ο Mark Webber. Αν και ο Mark τελικά δεν κατάφερε να κερδίσει τουλάχιστον έναν τίτλο πρωταθλήματος, ο αξιοζήλευτη σταθερότητα στην ευχάριστη θέση τους οπαδούς τους πάρει στο βάθρο, και μερικές φορές κέρδισε το Grand Prix.

Ένα άλλο Αυστραλίας πιλότος της F1 - Daniel Riccardo - αλλά δεν μπορεί να επαίρεται για τόσα πολλά βραβεία ως διάσημο συμπατριώτη του, αλλά αγωνιστική καριέρα του σε πλήρη εξέλιξη, πράγμα που σημαίνει ότι εξαρτάται εξ ολοκλήρου από τη στάση του αναβάτη. Κατά ειρωνικό τρόπο, αντικαταστάθηκε από τον Daniel Mark Webber στην ομάδα της Red Bull, όταν ο τελευταίος αποφάσισε να συνεργαστεί με τον επαγγελματικό αθλητισμό.

Η εκτέλεση σε ερασιτεχνικό επίπεδο

Τα πρώτα αγωνιστικά αυτοκίνητα, που καθόταν πίσω από το τιμόνι του Riccardo Daniel, έγινε μια κανονική κάρτα. Ήδη εννέα ετών αγόρι οδήγησε σε έναν κύκλο με τους συνομηλίκους τους, και στη συνέχεια συνειδητοποίησα ότι η πίστα υψηλής ταχύτητας - είναι κλήση του.

Σε δέκα έξι, Daniel έλαβε μέρος στο τοπικό πρωτάθλημα Formula Ford, αλλά κανένας από τους τρεις αγώνες δεν είναι σε θέση να κερδίσετε πιστώσεις. Παρ 'όλα αυτά, ο Αυστραλός κέρδισε το δικαίωμα να μιλούν στην ασιατική Formula BMW Championship, όπου σημείωσε την πρώτη νίκη του στο μηχανοκίνητο αθλητισμό. Σύνολο για το πρωτάθλημα, ο Daniel Riccardo κέρδισε 231 βαθμούς και κατέλαβε την τρίτη θέση μεταξύ όλων των οδηγών. Άλλες δύο εποχές πέρασε στην αυστραλιανή Formula Renault, όπου υπερασπίστηκε τα χρώματα της ομάδας RP Motorsport. Παρεμπιπτόντως, σε αυτή τη σειρά των αγώνων μαζί με τον Riccardo πιλοτικά ένα άλλο μελλοντικό μέλος της F1 - Finn Βαλτέρι Μπότας.

τύπου 3

Το 2008, η ομάδα του Riccardo Daniel Carlin Motorsport πήρε την πρόσκληση και μετακόμισε στη βρετανική Formula 3. Αυστραλιανή αρκετά έκανε το ντεμπούτο του με επιτυχία στην πίστα στη Νυρεμβέργη, κέρδισε το τελευταίο στην έκτη θέση. Στη συνέχεια ακολούθησε μια σειρά τελικών βάθρο, επιτρέποντας την πιλοτική Carlin κέρδισε το πρωτάθλημα με πλεονέκτημα 89 βαθμών πάνω από το πλησιέστερο ανταγωνιστή. Από τις ημέρες των παραστάσεων στο πρωτάθλημα της άλλης Αυστραλίας, David Brebema, Riccardo Daniel έγινε ο πρώτος εκπρόσωπος της Πράσινης ηπείρου, η οποία κέρδισε τον τίτλο.

του Τύπου 1

Ο επικεφαλής του πρωταθλήματος αγώνα, ο Daniel κάλεσε Christian Horner - Red Bull Racing αφεντικό της ομάδας. Riccardo αρχικά με άλλο debutant υπηρέτησε ως πιλότοι δοκιμών, αλλά μετά την επιτυχή απόδοση Αυστραλός αναβάτης στο παιδί Toro Rosso, του προσφέρθηκε μια μόνιμη θέση ως πιλοτικό RBR, αντικαθιστώντας την ομάδα του συμπατριώτη του, Mark Webber. Αξίζει να σημειωθεί ότι μετά από αυτή ανασχηματισμό από τα υψηλότερα των οδηγών της F1 έχει γίνει μόνο Ντάνιελ Ρικάρντο. Αυστραλιανή Ύψος - 180 εκατοστά.

Αστέρια №1 στην ομάδα εκείνη τη στιγμή, βέβαια, ήταν ο Γερμανός οδηγός Sebastian Vettel, αλλά ο Αυστραλός ντεμπούτο θα μπορούσε να ονομαστεί επιτυχής. Αμέσως έγινε η δεύτερη σε ένα σπίτι Grand Prix, παρά την ατελή τεχνικά δείγματος αυτοκίνητο 2.014 χρόνια. Σε γενικές γραμμές, Ricardo πέρασε πειστική σεζόν ντεμπούτο στην RBR, σημείωσε τρεις νίκες και επτά φορές στο βάθρο. Ως αποτέλεσμα - την τρίτη θέση στο πρωτάθλημα και πολλά θετικά σχόλια από τους αξιόπιστους avtoizdany. Στο πρωτάθλημα του 2015 Αυστραλός αναβάτης εμφανίστηκε με ένα νέο μέλος της ομάδας (Ρωσική Δανιήλ Kvyat) και ως μέρος της περνάει δύσκολες στιγμές Red Bull πήρε την όγδοη τελική θέση. Ένα χρόνο αργότερα, το 2016 το πρωτάθλημα, ο Αυστραλός ήταν σε θέση να επαναλάβει καλύτερο επίτευγμά του, και να πάρει την τρίτη θέση στη σεζόν. Αξίζει να σημειωθεί ότι σε αυτό το πρωτάθλημα Ricardo μόνο μία φορά υψώνεται πάνω από το κεφάλι του ο νικητής του Κυπέλλου Grand Prix.