Τι είναι ένα πεντα-τρικ στο ποδόσφαιρο;

Η ουσία του ποδοσφαίρου είναι να σκοράρει ο αντίπαλος όσο το δυνατόν περισσότερο τους στόχους. Η ομάδα που έστειλε τα περισσότερα γκολ κατά της αντίπαλης ομάδας, και θα είναι ο νικητής. Και, όπως όλοι καλά γνωρίζουμε, υπάρχουν ορισμένα ονόματα που έχουν δοθεί ένα συγκεκριμένο αριθμό των γκολ που θα σημειωθούν από το κεφάλι του ίδιου παίκτη. Συχνά συμβαίνει τα αντίγραφα γήπεδο ποδοσφαίρου - είναι όταν ένας παίκτης σκοράρει δύο γκολ σε έναν αγώνα. Πολύ πιο σπάνια είναι χατ-τρικ - μπορείτε εύκολα να μαντέψει ότι οι τρεις μπάλα έστειλε στα δίχτυα πύλη του εχθρού από τον ίδιο παίκτη εντός 90 λεπτών του αγώνα. Αλλά αυτό είναι ένα πεντα-τρικ; Το γεγονός είναι ότι οι εξαιρετικά σπάνιο παίκτες να σκοράρει περισσότερα από τρία γκολ σε έναν αγώνα, τόσοι πολλοί άνθρωποι ξέρουν μόνο για την ύπαρξη ένα διπλό και ένα χατ-τρικ. Και γι 'αυτό σε αυτό το άρθρο θα εξηγήσουμε λεπτομερώς τι πεντα-τρικ.

Τι είναι αυτό;

Έτσι, κατ 'αναλογία με αυτό που ήδη γνωρίζετε, μπορεί να συναχθεί το συμπέρασμα ότι η πεντα-τρικ - ένα ορισμένο αριθμό των γκολ που θα σημειωθούν στο ποδόσφαιρο πύλη του αντιπάλου σε ένα μόνο αγώνα. Αλλά πόσο είναι το κεφάλι; Αποδεικνύεται, μετά από ένα χατ-τρικ για να είναι το πόκερ, δηλαδή, τέσσερα γκολ σε έναν αγώνα. Αλλά πεντα-τρικ - είναι πέντε γκολ, έστειλε στα δίχτυα του εχθρού για ενενήντα λεπτά. Φυσικά, όλα αυτά τα πέντε γκολ είναι να σκοράρει ένα και το ίδιο παίκτη που είναι εξαιρετικά δύσκολο να γίνει. Αλλά ίσως, στοιχεία που θα παρουσιαστούν αργότερα σε αυτό το άρθρο.

Συνθήκες για καταχώριση

Όπως συμβαίνει και με τα δύο ή τρία γκολ, πεντα-τρικ στο ποδόσφαιρο δεν απαιτεί τη συμμόρφωση με τους ειδικούς όρους. Το μόνο πράγμα που αξίζει να θυμόμαστε - αυτό είναι ό, τι πέντε γκολ πρέπει να σκοράρει ένας παίκτης και να κάνουν ότι είναι μια περίοδος ενενήντα λεπτά, δηλαδή, για έναν αγώνα. Δεν έχει σημασία ποιος είναι για να περάσει την μπάλα, σκοράρει με το παιχνίδι ή με τα πρότυπα. Φυσικά, είναι απαραίτητο να κατανοήσουμε ότι η πεντα-τρικ - αυτό είναι κάτι που είναι διαθέσιμη μόνο στην κορυφαία ομάδα του τουρνουά. Είναι απίθανο ότι μια μικρή ομάδα μπορεί να κάνει για να σκοράρει πέντε γκολ στον εχθρό, ανώτερη δύναμή του. Το διάσημο τουρνουά, τα πολυτελή πέντε γκολ που θα σημειωθούν στο εσωτερικό της. Και, φυσικά, παίζει το ρόλο του πόσο γρήγορα βαθμολογήθηκαν οι στόχοι αυτοί. Κάποιος μπορεί να σημειώσει τα πέντε γκολ σε όλο τον αγώνα, και κάποιος μπορεί να κάνει πολύ πιο γρήγορα. Και αφού μιλάμε για ταχύτητα, ήρθε η ώρα να περάσουμε από τη θεωρία σε συγκεκριμένες περιπτώσεις. Όλες οι θεωρητικές γνώσεις που θα έπρεπε να μάθουν για το πεντα-τρικ - αυτό είναι πόσα γκολ θα πρέπει να σημειώσει ένα kicker σε ένα μόνο αγώνα. Και τώρα θα πρέπει να θεωρούνται τα πιο σημαντικά επιτεύγματα στον τομέα αυτό.

Robert Lewandowski

Όταν πρόκειται για ποδοσφαιριστές, ο οποίος σκόραρε πέντε γκολ, μπορεί να ονομαστεί ένα μεγάλο αριθμό παικτών για να σημειώσετε αυτό το αποτέλεσμα στην ιστορία του αθλήματος. Πρώτα, όμως, όλοι θα πουν ότι το 2015 δημιούργησε το Πολωνός επιθετικός του Μονάχου «Bavaria» στον αγώνα Κύπελλο Γερμανίας κατά της «Βόλφσμπουργκ». Αν δεν έχετε παρακολουθήσει αυτό το παιχνίδι, πολύ χαθεί. Το γεγονός ότι η «Bavaria», είναι το φαβορί, έχασε από την «Wolf» με σκορ 0: 1, και του Robert Lewandowski ήταν στον πάγκο. Αλλά μόλις πάτησε στο γήπεδο, άρχισα να δημιουργήσει απερίγραπτη. Το αποτέλεσμα ήταν η νίκη του «Bavaria» με σκορ 5: 1, με τα πέντε γκολ Lewandowski. Από το πεντα-τρικ ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα; Πρώτον, τον χτύπησαν παίκτη, αναπληρωματικό, που είναι, ο οποίος πέρασε πάνω από το ήμισυ του χρόνου στο γήπεδο από τους περισσότερους παίκτες. Αλλά το πιο σημαντικό, η ταχύτητα με την οποία ο Πολωνός σκόραρε γκολ του - έχασε τους εννέα λεπτά! Πέντε γκολ σε εννέα λεπτά - ο ταχύτερος πεντα-τρικ στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Και δεν είναι το μόνο ρεκόρ που έσπασε ο Robert αυτά τα πέντε γκολ.

Lionel Messi

Όπως έχει ειπωθεί πριν, είναι πολύ σημαντικό τουρνουά, στο οποίο ο παίκτης σκόραρε πέντε γκολ του. Στην περίπτωση του Lewandowski Ήταν το γερμανικό πρωτάθλημα. Και ας ο Πολωνός σκόραρε Μαδρίτης «Real» στο Champions League Poker, ένα πεντα-τρικ σημείωσε σε αυτό το τουρνουά δεν θα μπορούσε. Και δεν υπάρχει τίποτα περίεργο στο γεγονός ότι ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που σκοράρει πέντε γκολ στο πιο διάσημο Ευρωπαϊκό τουρνουά ποδοσφαίρου, ήταν ο Lionel Messi της «Βαρκελώνης», το οποίο θεωρείται ένα από τα καλύτερα, αν όχι ο καλύτερος παίκτης στον πλανήτη. Το 2012, στο ματς με την Λεβερκούζεν, «Bayer» Λέων σημαδεύτηκε από πέντε γκολ και το τελικό σκορ στον πίνακα επιδόσεων ήταν ταπεινωτικό για τη γερμανική ομάδα - 7: 1.

Άλλες πεντα-τεχνάσματα

Αν, όμως, πιστεύετε ότι αυτό το γεγονός στο ποδόσφαιρο είναι εξαιρετικά σπάνια, κάνετε λάθος. Ναι, πέντε γκολ ένας ποδοσφαιριστής σκοράρει πολύ λιγότερο από δύο ή τρεις, αλλά εξακολουθεί να συμβαίνει. Και εδώ είναι μερικά παραδείγματα που έχουν συμβεί πρόσφατα. Το 2015, Κριστιάνο Ρονάλντο έχει εκδώσει μόλις δύο πεντα-τρικ για Μαδρίτη «Real». Το 2014, πέντε γκολ που σημειώνονται Jonathan Soriano από την «RB Salzburg», Λουίζ Αντριάνο της «Σαχτάρ» και ο Carlos Eduardo της «Νίκαια».