Rizwan Utsiev: Καριέρα Ρωσική ποδοσφαιριστής (αμυντικός του συλλόγου «Ahmad»)

Rizwan Utsiev - Ρωσική επαγγελματίας ποδοσφαιριστής που παίζει ως αμυντικός (δεξιά πλάγια, ή απλά στο πλάι-πίσω) στο club «Ahmad» (στο παρελθόν είχε το όνομα «Τέρεκ») της Ρωσικής Πρέμιερ Λιγκ.

Από το 2005 μέχρι σήμερα πέρασε για τον σύλλογο 178 αγώνες και σκόραρε 6 γκολ. Είναι ένας από τους καλύτερους παίκτες, «Achmat» στην ιστορία της. Διαθέτει μεγάλη ταχύτητα και καλό έλεγχο της μπάλας, έτσι ώστε να μπορεί εύκολα να διεισδύσει μέσα στην περιοχή πέναλτι του αντιπάλου και να δημιουργήσει μια επικίνδυνη κατάσταση ασίστ. Rizwan Utsiev μία από τις καλύτερες επιδόσεις των προτύπων στην ομάδα τους. Παίζοντας ποδόσφαιρο υπό τον αριθμό 40. Ύψος είναι 173 εκατοστά? Βάρος - 68 kg. Το 2011, κλήθηκε στην εθνική ομάδα της Ρωσίας-2. Το 2014 τιμήθηκε με το μετάλλιο «Για τις υπηρεσίες προς τη Δημοκρατία της Τσετσενίας.»

Υπόβαθρο

Rizwan Utsiev γεννήθηκε στις 7 Φεβρουαρίου, 1988 στην πόλη της Argun (Δημοκρατία της Τσετσενίας Ichkeria, Ρωσία). ξεκίνησε να παίζει ποδόσφαιρο έξι ετών, είναι απόφοιτος της Ακαδημίας Ποδοσφαίρου Chelny KAMAZ και Γκρόζνι «Τέρεκ». Παίχθηκε συλλόγους νεολαίας, όπως το «Vainakh», KAMAZ και «Τέρεκ». Το 2005 άρχισε να παίζει για το κύριο μέρος, «Τέρεκ» σε έναν αγώνα εναντίον του συλλόγου «Λοκομοτίβ» (Μόσχα), αντικαθιστώντας τον ομόσταυλό του στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού. Στην ίδια περίοδο, έπαιξε 24 παιχνίδια για το δεύτερο μέρος, όπου κατάφερε να σκοράρει ένα γκολ. Η εποχή της Ρωσικής Πρέμιερ Λιγκ 2005/2006 αποδείχθηκε για «Τέρεκ» εξαιρετικά ατυχής, επειδή η ομάδα είχε υποβιβαστεί σε χαμηλότερη κατηγορία, η οποία έμεινε για δύο χρόνια. Συνολικά, κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου της Rizvan Utsiev έπαιξε 9 αγώνες. Κατά την περίοδο 2006/2007 η ομάδα κατέλαβε τη δεύτερη θέση στον 1ο τμήμα και εξασφάλισε την επιστροφή στην Premier League.

Η μείωση στην τάξη: η μίσθωση στην δεύτερη κατηγορία

Το 2007, ο αμυντικός εντάχθηκε στην ομάδα «Kavkaztransgaz 2005» (περιοχή «Νότου», τη δεύτερη ποδόσφαιρο τμήμα της Ρωσίας) για τους όρους της μίσθωσης. Εδώ έπαιξε μισή σεζόν, έχοντας περάσει 13 αγώνες και σημείωσε 2 γκολ.

Το 2008, πάλι στο «Τέρεκ» και πάλι άρχισε να παίζει για την ομάδα νέων. Αυτή τη σεζόν, το ποδόσφαιρο παίζεται σε 25 αγώνες και σκόραρε ένα γκολ.

Επιστροφή στην αμυντικός στην Πρέμιερ Λιγκ και τον τίτλο του καλύτερου παίκτη

Τον Σεπτέμβριο του 2009, πραγματοποιήθηκε δεύτερο παιχνίδι της στην Premier League σε έναν αγώνα με «Άμκαρ». Σε αυτόν τον αγώνα Utsiev έπαιξε και στα 90 λεπτά συμμετοχής σε 10 λεπτά, έλαβα μια «κίτρινη κάρτα» για το επιχείρημα με τον διαιτητή.

Στην εποχή της ρωσικής Premier League 2009/10 ξόδεψε 25 αγώνες και σκόραρε δύο γκολ, το αποτέλεσμα αυτό οδήγησε στο γεγονός ότι Rizvan Utsiev ονομάστηκε ο καλύτερος παίκτης της ομάδας του Γκρόζνι, σύμφωνα με τους οπαδούς και τους εμπειρογνώμονες του ποδοσφαίρου. Κατά τη διάρκεια ολόκληρης της σεζόν μετά από κάθε γύρο οπαδοί έχουν την ευκαιρία να ψηφίσουν για το καλύτερο, κατά τη γνώμη τους, έναν παίκτη. Μεταξύ Utsiev συμπαίκτες σκόραρε περισσότερες ψήφους, κερδίζοντας έτσι τον τίτλο αυτής της δήλωσης.

Το 2012, το Defender έλαβε μια σοβαρή διάσειση, όταν το μέτωπό του συγκρούστηκε με ένα μέλος της ομάδας στον αγώνα με την Καζάν, «Ruby» (νίκη 2-1). Αυτή η διαφθορά μειωθεί Utsieva για σχεδόν ένα μήνα. Ωστόσο, ο αμυντικός έχει ανακτηθεί και πήγε για να παίξει.