Πάβελ Νέντβεντ: βιογραφία, επίτευγμα

Πάβελ Νέντβεντ - Τσέχος ποδοσφαιριστής. Η πιο δημοφιλής γίνεται στην ιταλική πρωτάθλημα, παίζοντας για τη ρωμαϊκή «Λάτσιο» και το Τορίνο «Γιουβέντους». Στα τέλη της δεκαετίας του '90 - αρχές της δεκαετίας του 2000, θεωρήθηκε ένας από τους καλύτερους μέσους στην Ευρώπη. Το 2003, κέρδισε το «Χρυσή Μπάλα» - το βραβείο, το οποίο απονέμεται στον καλύτερο παίκτη της σεζόν.

Υπόβαθρο

Πάβελ Νέντβεντ, γεννήθηκε στο μικρό χωριό της Τσεχίας Skalná, το οποίο βρίσκεται κοντά στην πόλη της Cheb, κοντά στα γερμανικά σύνορα. Ο αθλητής γεννήθηκε το 1972.

Ήδη στην ηλικία των πέντε ετών άρχισε να παίζει στην τοπική ομάδα «Tatran». Στην ηλικία των 13 είχε προσκληθεί στο κλαμπ «Red Star» από την πόλη της Cheb. Ταλαντούχος παίκτης γρήγορα αντιληπτή από τους προσκόπους από τις καλύτερες ομάδες της χώρας. Ένα χρόνο αργότερα, ήταν στο Πίλζεν «Skoda», και στις αρχές της δεκαετίας του '90 μετακόμισε στην Πράγα «Dukla».

κάνει το ντεμπούτο του στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο

Στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο, Πάβελ Νέντβεντ έκανε το ντεμπούτο του το 1991 στο πρώτο πρωτάθλημα πρωτάθλημα της Τσεχοσλοβακίας. Εκείνη την εποχή ήταν μόλις 19 ετών. Έπαιξε τα 19 αγώνες και σκόραρε τρία γκολ.

Πολλά υποσχόμενη μέσος άρχισε να ενδιαφέρεται για την πιο διάσημη τσέχικη ομάδα - Πράγα «Σπάρτη». Το 1992, άρχισε να υπερασπιστεί τα χρώματα της ομάδας.

Στην πρώτη σεζόν σε «Σπάρτη» Νέντβεντ δεν θα μπορούσε να πάρει αμέσως μια θέση στη βάση. Εμφανίστηκε στο γήπεδο 18 φορές, αλλά μόνο 5 από αυτούς πήγαν στην αρχική ενδεκάδα.

Το επόμενο έτος, είχε ήδη κατακτηθεί, τελικά έγινε ένας από τους ηγέτες του συλλόγου. Κατά την περίοδο 1994-1995 Πάβελ Νέντβεντ έχει ψηφιστεί το πιο πολύτιμο παίκτη «Σπάρτη». Σε 27 παιχνίδια, σημείωσε 6 γκολ και κέρδισε το τρίτο πρωτάθλημα στη σειρά. Το επόμενο έτος, έδειξε ακόμα μεγαλύτερη απόδοση, σκόραρε 14 γκολ για την εποχή. Μετά το τέλος του πρωταθλήματος λάβει πολλές προσφορές από ξένους συλλόγους.

καριέρας στο εξωτερικό

Ιδιαίτερο ενδιαφέρον για Νέντβεντ έδειξε ολλανδική PSV, αλλά στον αγώνα για τον αθλητή τελικά νίκησε την Ρωμαϊκή «Λάτσιο», προσφέροντας ευνοϊκότερους όρους. Ιταλική ομάδα της Τσεχίας μέσος έχει καταφέρει σε 4, 5 εκατομμύρια δολάρια. Στην πρώτη του σεζόν στην νέα ομάδα ποδοσφαιριστής Πάβελ Νέντβεντ σκόραρε 11 γκολ σε γκολ των αντιπάλων. Η ομάδα του τερμάτισε τέταρτος στην κατάταξη.

Το 1998, Νέντβεντ κέρδισε το πρώτο του τρόπαιο στη χερσόνησο των Απεννίνων. Στο αντίπαλο Coppa Italia η ομάδα του ήταν το «Μιλάνο». Ο πρώτος αγώνας στο «Σαν Σίρο» κέρδισαν οι πλοίαρχοι, στο δεύτερο αγώνα, «Μιλάνο» άνοιξε το σκορ στο πρώτο λεπτό του δευτέρου ημιχρόνου. Αλλά οι Ρωμαίοι κατάφεραν να αντιστρέψουν την πορεία του αγώνα. Gottardi, Jugovic και να φέρει τη νίκη «Λάτσιο» στο Κύπελλο.

Το 1999, Νέντβεντ κέρδισε το ιταλικό Σούπερ Καπ, πετυχαίνοντας έναν από τους στόχους στις πύλες του Τορίνο «Γιουβέντους» ( «Λάτσιο» κέρδισε με σκορ 2: 1). Ωστόσο, μετά από αυτό ο παίκτης κυνήγησαν τραυματισμό. Ως εκ τούτου, έπρεπε να χάσει σχεδόν όλη τη σεζόν. Πίσω στο τέλος, ο ίδιος πάλι έγινε το είδωλο των ρωμαϊκών οπαδούς. Στο τελικό του Κυπέλλου Κυπελλούχων ήταν ο στόχος του στον τελικό βοήθησε να κερδίσει το ισπανικό “Μαγιόρκα”. «Λάτσιο» έχει κερδίσει το πρώτο ευρωπαϊκό τρόπαιο.

Το 2000, η ​​Τσεχική ποδοσφαιριστής έχει παίξει σχεδόν καθοριστικό ρόλο στη νίκη των «Λάτσιο» στο ιταλικό πρωτάθλημα. Κατά τη διάρκεια της σεζόν οι Ρωμαίοι έπρεπε να κερδίσει πίσω τη διαφορά 9 βαθμών από το Τορίνο «Γιουβέντους». Στον τελικό αγώνα της ομάδας Νέντβεντ καλάθια «Regina» (3: 0). "Old Lady" χάνει ξαφνικά. «Λάτσιο» έγινε ο πρωταθλητής για δεύτερη φορά στην ιστορία της. Ενώ το ποδοσφαιριστής ψευδώνυμο Πάβελ Νέντβεντ στη χερσόνησο των Απεννίνων ήταν Pavelina, που κυριολεκτικά σημαίνει «άλογο». Εκείνος που έλαβε για την δυναμική και επιθετικό παιχνίδι.

Στο Τορίνο "Γιουβέντους"

Το 2001, το δικαίωμα να Νέντβεντ αγόρασε μια άλλη ιταλική ομάδα - Τορίνο «Γιουβέντους». ποσό της μεταφοράς ήταν $ 50 εκατομμύρια. Πήραμε έναν παίκτη για την συγκεκριμένη θέση - αντί για τον Ζινεντίν Ζιντάν, ο οποίος συνταξιοδοτήθηκε στη Μαδρίτη «Real».

Κατά την πρώτη, η υπόθεση στην νέα ομάδα δεν είχε καμία τύχη. Μόνο μετά Λίπι θα μετατραπεί σε ένα κέντρο-μισό, Νέντβεντ παίξει σε πλήρη ισχύ. Σκηνοθέτησε τις περισσότερες επιθέσεις. Χάρη στην ενεργό παιχνίδι του μπροστά από το «Γιουβέντους», στο τέλος, εξακολουθεί να συμμετέχει στον αγώνα για το πρωτάθλημα στον τελευταίο γύρο μπροστά από το «Ρομά».

"Χρυσή Μπάλα"

Στις αρχές της δεκαετίας του 2000, Νέντβεντ ήρθε στην αιχμή της φυσικής κατάστασης του. Νέα Πάβελ Νέντβεντ ψευδώνυμο, ενώ ήδη γνώριζε όλους τους οπαδούς. Έγινε γνωστό ως «Τσεχική πυραύλων.» Μαζί με Γιούβε επιθετικός Alessandro Del Piero οδήγησε την τσεχική ομάδα στη νίκη σε όλες τις διοργανώσεις.

Στο πρωτάθλημα ίση «Γιουβέντους» δεν ήταν εκεί. Runner «Inter» είναι πίσω από 7 πόντους. Επίσης, κατακτήθηκε από τον ιταλικό Σούπερ Καπ. Επιτυχημένη ομάδα έπαιξε στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο. Πρώτα turintsy μια σαρωτική νίκη στην πρώτη φάση των ομίλων. Σε ένα δεύτερο τα πάντα δεν ήταν τόσο απλό.

Στην πρώτη συνάντηση σε ένα πάρτι με «Deportivo» μοναδικό γκολ Νέντβεντ έσωσε «Γιουβέντους» από την ήττα (2: 2). Και μετά τη νίκη επί της Ελβετίας «Βασιλεία», ακολουθούμενο από δύο χάσουν το αγγλικό «Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ». Έγινε ένα καθοριστικό παιχνίδι στο σπίτι με «Deportivo». Ισπανικά καλυφθεί με σκορ 0: 2. Ωστόσο, «Γιουβέντους» και πάλι κατάφερε να κερδίσει, σκοράροντας ένα γκολ στο δεύτερο λεπτό των προστεθεί.

Στις 1/4 τελικά στην αντιμετώπιση του στόχου «Μπαρτσελόνα» Νέντβεντ στην εκτός έδρας αναμέτρηση της ομάδας του προς τα εμπρός. Η τύχη των ημιτελικών αποφασίστηκε στην παράταση. Στις 1/2 τελικό του «Γιουβέντους» έχασε σε ένα πάρτι «Real» 1: 2. Στο δεύτερο αγώνα που διεξήχθη στο λογαριασμό 2: 1. Η υπόθεση πήγε στην παράταση, μέχρι το 73 λεπτό Νέντβεντ σκόραρε το καθοριστικό γκολ.

Δύο ιταλικές ομάδες συναντήθηκαν στον τελικό του Champions League - «Γιουβέντους» και «Μιλάνο». Δεδομένου ότι δεν ήταν δυνατόν να προσδιοριστεί η πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια νικητής του χρόνου. Οι ποινές ήταν πιο επιτυχημένη από την Milanese.

Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της περιόδου Νέντβεντ έλαβε το «Χρυσή Μπάλα».

Στην Τσεχική Δημοκρατία

Τι είναι το ψευδώνυμο του Πάβελ Νέντβεντ σήμερα - γνωρίζουν όλους τους οπαδούς της Τσεχίας.

Το 1996, στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Αγγλία, οι Τσέχοι έφτασε στον τελικό, όπου μόνο στην παράταση έδωσε τη θέση της στη γερμανική εθνική ομάδα.

Στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2004, έφτασε στα ημιτελικά με την ομάδα. Ωστόσο, κατά το πρώτο εξάμηνο ήμουν τραυματίες και δεν μπορούσε να συνεχίσει τη συνάντηση. Ως αποτέλεσμα, στα πλέι-οφ τελευταία αντιπάλους - τους Έλληνες.

Νέντβεντ έκλεισε την καριέρα του το 2009. Για την ομάδα ξόδεψε πάνω από 500 επίσημα παιχνίδια, σκοράροντας 110 γκολ. Για την εθνική ομάδα της χώρας τους έφυγε από το πεδίο 91 φορές, διακρίνονται 18 γκολ.