Alex Mickle, Ουκρανικά ποδοσφαιριστής: βιογραφία, την οικογένεια, σπορ καριέρα

Alex Mickle - γνωστός Σοβιετικής Ένωσης και της Ουκρανίας ποδοσφαίρου. Έπαιξε για την εθνική ομάδα της ΕΣΣΔ. Η πιο δημοφιλής γίνεται στο Κίεβο «Ντιναμό». Μετά την ολοκλήρωση της αθλητικής καριέρας γύρισε στην προπόνηση. Κατά τα τελευταία δύο χρόνια ως επικεφαλής της εθνικής ομάδας της Ουκρανίας.

Στην αρχή της καριέρας του

Alex Mickle γεννήθηκε στο Κίεβο 30 Μάρτη του 1963. Από την παιδική ηλικία, ένιωσα την ανάγκη να ασχολούνται με τον αθλητισμό, ειδικά στο ποδόσφαιρο. Μόλις πλησίασε την ηλικία, εγγράφονται στο κατώτερο σχολικού αθλητισμού. Όπως όλα τα αγόρια Κίεβο, ονειρευόταν να παίζουν για την τοπική «Ντιναμό» (Κίεβο), Αλεξέι, και ένα όνειρο που έγινε πραγματικότητα.

Παίζοντας για την ομάδα νέων που ξεκίνησε το 1973. Alex Mickle. Ποδοσφαιριστής έπαιξε ως μέσος. Από τις 10 έως 18 ετών παίκτης έπαιξε για τους ειδικευόμενους ομάδες διαφορετικών ετών, συνεχώς είναι στο μολύβι από τους λειτουργούς του ενήλικου «Ντιναμό». Το 1981, έγινε τελικά δεκτός με τα παιχνίδια για την πρώτη ομάδα.

Στο Κίεβο "Ντιναμό"

Στην παρθενική του σεζόν στην πατρίδα club Mickle έκανε αμέσως το ντεμπούτο του στην Πρέμιερ Λιγκ. Αλλά συχνά στο γήπεδο δεν φαίνεται - ο ανταγωνισμός ήταν απαγορευτικό. Η ομάδα ήταν ένας από τους ηγέτες της εποχής και, ως αποτέλεσμα, κέρδισε 22 νίκες σε 34 αγώνες, έχει εκδώσει μια νίκη στο πρωτάθλημα της Σοβιετικής Ένωσης. Πλησιέστερη διώκτη - Μόσχα «Spartak» - που άφησαν πίσω τους 7 βαθμούς. Αυτό συμβαίνει παρά το γεγονός ότι κατά τη στιγμή της νίκης δόθηκε μόνο δύο σημεία.

Το 1982, για να επαναλάβει την επιτυχία δεν ήταν δυνατή, αν και το «Ντιναμό» (Κίεβο) ήταν και πάλι κοντά στο πρωτάθλημα. Στον τελευταίο γύρο του Κιέβου νίκησε την επίσκεψη Ερεβάν «Αραράτ» με το 3 βαθμολογία: 2. Η τύχη των χρυσών μεταλλίων του παιχνιδιού εξαρτάται από την Μόσχα «Spartak», εξασφαλίζοντας την τρίτη θέση, με το Μινσκ «Ντιναμό», η οποία αγωνίστηκε για το πρωτάθλημα. Σε έναν αγώνα πολλά γκολ Λευκορώσοι κέρδισε 4: 3.

Το 1983, ο Άλεξ Mickle - ήδη ένα ολοκληρωμένο παίκτης της βασικής δομής, ωστόσο, η ομάδα έχει τα πράγματα δεν προσθέτουν επάνω επίσης. Θρίαμβος εκείνη την εποχή έγινε μια άλλη ουκρανική ομάδα - Dnepropetrovsk «Dnepr», κέρδισε το πρωτάθλημα. Ένα «λευκό-μπλε» πήραν μόλις 7 η θέση.

Και πάλι πρωταθλητές

Επιστροφή στο προηγούμενο επίπεδο του Κιέβου, με επικεφαλής τον Mickle, απέτυχε το 1985. Σίγουρος παιχνίδι σε όλη τη σεζόν - και ένα άλλο πρωτάθλημα. Μόσχα «Spartak» είναι πίσω από 2 μονάδες. Το επόμενο έτος, «Ντιναμό» και πάλι έγινε φαβορί και πρωταθλητές μόνο χάρη στον τότε το όριο της κλήρωσης. Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της σεζόν στο Κίεβο και τη Μόσχα «Ντιναμό» ήταν εξίσου σημεία. Και κανείς - σε 11. Αλλά Μοσχοβίτες στερούνται ένα σημείο, και οι Ουκρανοί - όχι. Το γεγονός ότι οι κανόνες ήταν μια εξαίρεση - αν κατά τη διάρκεια ενός αγώνα δύο ή περισσότεροι παίκτες κλήθηκαν στην εθνική ομάδα, τότε το παιχνίδι είναι ένα όριο ισοπαλία δεν διαρροή. Alex Mickle έπαιξε για το λαό του Κιέβου μέχρι το 1990. Ήταν τότε που ήταν σε θέση να κερδίσει με την ομάδα τέταρτο χρυσό του πρωταθλήματος ΕΣΣΔ. Σύνολο για την ομάδα ξόδεψε 137 παιχνίδια και σημείωσε 39 γκολ.

Η καριέρα στην Ευρώπη

Μετά την κατάρρευση της Σοβιετικής Ένωσης, πολλοί παίκτες αποφασίσετε να δοκιμάσετε την ευτυχία σε ξένα κλαμπ. Mickle Αλεξέι Αλεξάντροβιτς δεν αποτέλεσε εξαίρεση και πήγε να παίξει στην Ιταλία. Ουκρανικά μέσος γίνεται ένας παίκτης «Σαμπντόρια» από τη Γένοβα για να κερδίσει Κύπελλο Ιταλίας την περασμένη σεζόν. Ως εκ τούτου, με νέο σύλλογο, ενεργεί αμέσως στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο. Στον πρώτο γύρο, οι Ιταλοί βρήκαν το γερμανικό «Καϊζερσλάουτερν» και να χάσει μακριά 0: 1. Η επιστροφή αγώνα τελεί υπό την υπαγόρευση του συλλόγου Mickle. Αποτέλεσμα 2: 0 έδωσε πρόσβαση στο επόμενο βήμα.

Σε 1/8 τελικό της "Σαμπντόρια" εύκολα τα καταφέρνει με την Ελληνική "Ολυμπιακός" (1: 0, 3: 1). Στον αγώνα για τα ημιτελικά σε ένα πάρτι χάνει ξαφνικά πολωνική «Λέγκια» 0: 1. Στο δεύτερο σκέλος της Γενουάτες είχαν πολλές ευκαιρίες για να βελτιώσουν την κατάσταση, αλλά το παιχνίδι έληξε με ισοπαλία - 2: 2.

Εν τω μεταξύ, σε περίπτωση που η ιταλική πρωτάθλημα στο «Σαμπντόρια» πήγε καλά. Παρά την εντός έδρας ήττα από την άμεση αντιπάλους στον αγώνα για τα μετάλλια, «Γένοβα» και «Torino» (με το ίδιο σκορ 1: 2), η ομάδα έφερε αυτοπεποίθηση το θέμα στην πρώτη νίκη της στη σειρά «A». Τρομερός «Milan» και «Inter» πίσω 5 βαθμούς. Μέσος Mickle, του οποίου η βιογραφία αποκτήσει άλλο πρωτάθλημα, έκανε μια σημαντική συμβολή στη συνολική επιτυχία. Έπαιξε 24 αγώνες και σκόραρε τρία γκολ.

Albion

Παρά την επιτυχία, μετά το τέλος της σεζόν Mickle μετακόμισε στο πρωτάθλημα της Σκωτίας. Έλαβε πρόσκληση από έναν από τους ηγέτες - εντολή «Ρέιντζερς». Στην πρώτη του σεζόν στο νέο σύλλογο της Ουκρανίας μέσος βάζει το είδος της ρεκόρ. Αυτός είναι ο κατά σειρά τρίτο έτος γίνεται πρωταθλητής, και η χώρα με όλα τα διαφορετικά.

Scottish Cup νίκη ήταν ίσως το πιο εύκολο. «Ρέιντζερς παρακαμφθεί το πλησιέστερο διώκτη, η» Χάρτς «με 9 πόντους. Την ίδια στιγμή στη σεζόν σκόραρε 101 γκολ.

Συνολικά, ουκρανική πέρασε πέντε σεζόν στη Σκωτία, κερδίζοντας πέντε τίτλους πρωταθλήματος. Το 1993, η «Aberdeen» έχασαν 9 πόντους, και τον επόμενο χρόνο - μόνο 3. Ο αγώνας ήταν σκληρός. Το 1995, η δεύτερη ήταν «Μάδεργουελ», πίσω από 15 πόντους. Κατά το τελευταίο έτος παραστάσεις Mickle στον αγώνα της Σκωτίας, «φύλακες» επέβαλε «Σέλτικ», παραδέχτηκε στον τερματισμό 4 σημεία.

Σκωτσέζοι πρωταθλητριών

Στο κεντρικό τουρνουά του Ευρωπαϊκού Κυπέλλου του Παλαιού Κόσμου Mickle ήδη παίξει με το Κίεβο «Ντιναμό». Ωστόσο, η απόδοση του πρωταθλητή της Σκωτίας ήταν αρκετά διαφορετική. Στην εποχή του 1992/1993, "Ρέιντζερς χτύπησε για πρώτη φορά το δανικό" Λίνγκμπι "(1: 0, 2: 0), και στη συνέχεια αγγλική" Leeds «(2: 1, 2: 1) και ήταν στη φάση των ομίλων. Αντίπαλοι ήταν το γαλλικό «Ολυμπιακή», η βελγική «Brugge» και της Ρωσίας η ΤΣΣΚΑ Μόσχας. Οι Σκωτσέζοι δεν έχουν χαθεί, αλλά 4 ισοπαλίες δεν τους επιτρέπουν να πάρει την πρώτη θέση. η τελευταία σας ευκαιρία, έχασε στον τελευταίο γύρο, παίζοντας το έδρας ισοπαλία με την ΤΣΣΚΑ Μόσχας 0: 0. Το τελικό πήγε στο γαλλικό «Μασσαλία».

Κατά τη διάρκεια των ετών 1993/1994 η ομάδα πήγε στη σκηνή του 1/16, σε μια πικρή αγώνα μετά από να χάσει το βουλγαρικό «Λέφσκι» μόνο λόγω του αριθμού των γκολ στον εκτός έδρας αγώνα (3: 2, 1: 2). Το 1994, το σύστημα της κλήρωσης του τουρνουά άλλαξε. Στη φάση των ομίλων, 16 ομάδες ήρθαν να παίξουν. Ωστόσο Σκωτσέζοι δεν πληρούν τις προϋποθέσεις, παρέχοντας ελληνική AEKu (0: 2 και 0: 1). Στην τελική σεζόν παίζοντας για τους «φύλακες» Mickle με την ομάδα που έκανε στην φάση των ομίλων, χτυπώντας Κύπρος «Ανόρθωσις» (1: 0, 0: 0). Η ομάδα ήταν να συναντηθεί με Ντόρτμουντ, «Dortmund», η ιταλική «Γιουβέντους» και η ρουμανική «Στεάουα Βουκουρεστίου». Έχοντας δύο συντριπτική ήττα των Ιταλών (0: 4 και 1: 4), Σκωτσέζοι έχασε την ευκαιρία της επίτευξης των ομάδων. δεν κέρδισε ένα μόνο νίκη, που κατατάσσεται τελευταία. Mickle έπαιξε τελικά για τους «φύλακες» 110 αγώνες και σκόραρε 20 γκολ. Το 1996, τελείωσε την καριέρα του στο επαγγελματικό ποδόσφαιρο για 33 χρόνια.

Η ομάδα της ΕΣΣΔ

Η μεγαλύτερη επιτυχία στην εθνική ομάδα πέτυχε Mickle, παίζοντας για την ΕΣΣΔ. Το 1988, πήγε στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Σεούλ.

Στο πρώτο παιχνίδι που παίζεται από τη Σοβιετική ομάδα μηδενική κλήρωση με τους οικοδεσπότες. Στον αγώνα κατά των Αργεντινών μέσα στο 7 ο λεπτό άνοιξε Igor Dobrovolsky και 22 λεπτά Mickle διπλασίασε το πλεονέκτημα. Για ένα τέταρτο της ώρας πριν από το τέλος του παιχνιδιού Alfaro έπαιξε μία μπάλα, αλλά τα Νότια Αμερικανοί δεν έχουν επιτευχθεί περισσότερα. Στο τελευταίο παιχνίδι εναντίον των Αμερικανών και έκανε Mickle σκόραρε δύο φορές. Πρώτα άνοιξε το σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο, και 48 λεπτά, που 4: 0 για τον πίνακα αποτελεσμάτων. Ωστόσο, μια τέτοια πειστική νίκη δεν θα μπορούσε, μέχρι το τέλος της συνάντησης οι Αμερικανοί έχουν παίξει δύο μπάλες. Αλλά η Σοβιετική Ένωση εξακολουθεί να βγήκαν από την ομάδα από την πρώτη θέση.

Στις 1/4 τελικό του Australian εθνική ομάδα ηττήθηκε 3: 0. Και πάλι διακρίθηκε Dobrowolski, έχει πραγματοποιήσει δύο ποινές, και το Mickle. Ημιτελικός εναντίον των Ιταλών δεν ήταν τόσο εύκολο. Το σκορ ήταν ανοιχτή μόνο για 50 λεπτά, και το έκανε Virdis. Για να σκοράρει την μπάλα πίσω Dobrovolsky διαχειρίζεται 10 λεπτά πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας, μετατρέποντας το παιχνίδι σε πάνω από χρόνο. Οι επιπλέον μισή ώρα άρχισε να Σοβιετικής παίκτες με επιτυχία - ήδη σε 92 λεπτά στα Arminas Narbekovas την ομάδα του μπροστά, αλλά στην 106η Mickle έκανε το σκορ 3: 1. Ωστόσο, μετά από μερικά λεπτά Carnevale έπαιξε μία μπάλα, θέτοντας το τελικό αποτέλεσμα 3: 2 υπέρ της ΕΣΣΔ.

Στα τελευταία ματς Σοβιετική παίκτες αντίθεση με τους Βραζιλιάνους, και πάλι ήταν απαραίτητο να ανακτήσουν στόχος Ρομάριο για το πρώτο εξάμηνο. Στη μέση της ποινής του δεύτερου Dobrovolsky του ισοφάρισε. Το καθοριστικό γκολ στην παράταση σκόραρε Γιούρι Savitchev. Mickle σημείωσε 5 γκολ στο τουρνουά.

Προσωπική ζωή

μελλοντική σύζυγός του συναντήθηκαν με τη νεολαία Άλεξ Mickle. οικογένεια του ποδοσφαίρου συμμαχία με την Inna, τον οποίο γνώρισε όταν ήταν 13 ετών. Μετά από 6 χρόνια, επίσημα παντρεμένοι. Ένα χρόνο αργότερα είχε ένα πρωτότοκο - Alex. Γιος ένα χρόνο ασχολείται με το ποδόσφαιρο, αλλά στο τέλος αποφάσισε να επιλέξει μια διαφορετική πορεία. Το 2004 Mickle δεύτερο παιδί γεννήθηκε - κλήθηκε Μάθιου.

Κατά τη διάρκεια αθλητής της ζωής του κέρδισε όχι μόνο αθλητικά τρόπαια και μετάλλια. Έχει Alex Mickle κυβέρνηση βραβεία. Από το 2004-2016 που παρουσιάστηκε με τρεις βαθμούς της Ουκρανίας Παραγγελία «Για Merit», και το 1989 - το Τάγμα της Φιλίας των Λαών.

Από την θέση του προπονητή

Το 2012, Mickle -. Προπονητής της ομάδας FC «Ντιναμό» (Κίεβο «) Πρώτα βοήθησε Όλεγκ Μπλαχίν, και στη συνέχεια διορίστηκε ως αθλητικός διευθυντής με την ομάδα νέων της Ουκρανίας κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα δεν θα μπορούσε να νικήσει η μόνη ομάδα της Ολλανδίας στον τελικό ...

Το 2008, έγινε ο μέντορας της εθνικής ομάδας. παιχνίδι Ντεμπούτο έγινε φιλικό με Κύπρος, η οποία έληξε με ισοπαλία - 1: 1. Mickle έπρεπε να πληρούν τις προϋποθέσεις για το Παγκόσμιο Κύπελλο. Η ομάδα ξεκίνησε με ένα βαρύ νίκη επί της Λευκορωσίας, το μοναδικό γκολ του Σεβτσένκο σκόραρε από το σημείο του πέναλτι. Αυτό ακολουθήθηκε από μια πιο πειστική νίκη επί του Καζακστάν (3: 1) και με μηδενική ισοπαλία Κροατών. Την άνοιξη του 2009, είχε ηττηθεί στο «Γουέμπλεϊ» από τη βρετανική 1: 2, με το νικητήριο γκολ ιδρυτές του ποδοσφαίρου για 5 λεπτά πριν το τέλος της συνεδρίασης. Τον Ιούνιο, οι Ουκρανοί δεν θα μπορούσε να κρατήσει τη νίκη σκορ στο επισκεπτών αγώνα εναντίον των Κροατών - 2: 2. Μεταξύ των διαλείψεων της επιλογής - μια λευκή ισοπαλία στο Μινσκ. Στο προτελευταίο γύρο αρχική ομάδα Mickle κέρδισε μια ιστορική νίκη πάνω από το αγγλικό, το μοναδικό γκολ στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε Nazarenko. Ωστόσο, για τους Βρετανούς, αυτοί ήταν η μόνη απώλεια των βαθμών, που με βεβαιότητα κέρδισε την πρώτη θέση, και οι Ουκρανοί πήγε στο play-offs.

Οι υποψήφιοι έχουν πήρε τους Έλληνες. Ο αγώνας στην Αθήνα έληξε με λευκή ισοπαλία, και στο δεύτερο αγώνα Σαλπιγγίδης σκόραρε το μοναδικό μέσον στόχο μέσα στο πρώτο εξάμηνο. Mickle για αυτό το ματς ήταν η τελευταία ως προπονητής. Εργάζεται στο σύστημα του Κιέβου «Ντιναμό».